Az Ábel bibliai férfinév, Ádám és Éva második fiának a neve. Héber eredetije Hevel / Hável, jelentése: pára, lehelet, innen múlandóság. Mások szerint a név asszír vagy sumér eredetű, és a jelentése: fiú. A név eredetének harmadik lehetősége a sumer AB.DIGIR logogram amorita (nyugati sémi) olvasata: abu-ilü, sumer ab-An, jelentése
A Csaba vitatott eredetű régi magyar személynév. Legvalószínűbb a török származtatása, ebben az esteben a jelentése: pásztor, kóborló, újabban az ajándék jelentése is felmerült. A név felbukkan a kora középkori eredetű magyar mondavilágban is, Csaba királyfi alakjában, akit Attila fiaként tart számon a hagyomány. A nevet a 19. században fedezték fel újra, Vörösmarty Mihály és Arany János művei nyomán lett népszerű. Egyes kutatók – és az általános iskolai tankönyvek – szerint a csaba szó megegyezik a hun eredetű csobán méltóságnévvel.
A Dalma női név Vörösmarty Mihály irodalmi névalkotása a Zalán futása című hőskölteményben, ahol mint férfinév szerepel. Jelentése: testes. Petőfi Sándor is innen vette át, mint álnevet. Női névként először Vajda Péter költő alkalmazta 1839-ben, majd később Jókai Mór.
Az Ünige ótörök (vagy kun) eredetű női név. Jelentése: megbízható. Az erdélyi magyarság, illetve az unitárius egyház körében használatos. Az Ünige név Makkai Sándor erdélyi református püspök Sárga vihar című regényéből származik (1934), amelyben a kun király menyét hívták így.
E-képeslap.com
Murphy és egyebek: Egy diktátor szerint egy zsákutcából is lehet sugárutat csinálni!